Kötü Alışkanlıklar

Kumar Alkol Uyuşturucu

Birçok ailede yaşanan huruzsuzlukların başında, Kumar,Alkol,Uyuşturucu gelmektedir.Bu insanlar çevremizde veya ailemizde akrabalarımızın içinde mutlaka çıkar.
Gerek aile bireyleri gerek çevredeki insanlar bu durumdan, rahatsız olsalarda bunu dilegetirmeten korkarlar.
Nedeni ise başlarını daha büyük bir bela almaktır.Kumar oynayan bir insan evinin ve çocukların rıskını gider kumara verir.
Elde avuçta kumara verecek birşey kalmadıgında ise eşe dosta anneye babaya gider.Sürekli borç ister.Kendi evinin huzurunu bozdugu gibi diger insanlarında tadını kaçırır.
Bu tür insanlar malesef hayatımızın içine öyle yada böyle girmiştir.Ve böyle insanlardan kurtulmak pekte kolay degildir.

Uyuşturucu

Malesef günümüzde uyuşturucu kulanma yaşı 7/8 yaşına kadar düşmüş ve okul etraflarında, 3/5 tl ye kadar satılmakta.
Okul önlerinde her nekadar sivil polisler olsada, bunlara dur demek çokta kolay olmuyor.
Biz veliler ise hergün okula çocukları götürüp getirmekle kendimizce önlem aldıgımızı düşünüyoruz.Peki ya tenefüslerde çocugumuza birşey oldugunda müdehale etme şansımız varmı yok.
Çocuklarımız büyüdükçe onların hayatlarına müdale edemiyoruz. Arkadaş çevresini secmeyorsunuz.Okuldan alışmasa arkadaş çevresinde alışma ihtimali var.
Ve neyazıkki çocuklar uyuşturcu bagımlısı olmadan bir çok aile bunu farkedemiyor.Fark ettiginizde ise tedaviye başlama süreci çok zor.
Ve masraflı maddi imkanları olmayan ailelerin çocukları, malesef göz göre göre bu uyuşturucu illetinden kurtulamıyor.
Maddi durumu bir nebze daha iyi olan insanlar ise çevresinden eşinden dostundan yada, kredi çekerek kendince bir çıkış yolu bulmaya çalışıyor.
Fakat parayı bulduk hadi gidip teddavi ettirelim diye birşey yok.öncelikle çocugunuzun bunu istemesi lazım çocuk tedvi olmak istemiyorsa klinige yatış olmuyor.
Hadi çocugunuzda istedi tedavi olmak gelişi güzel bir yer seçemezsiniz.Neden mi?
bazı fırsat düşkünü insanlar burda devreye giriyor.Siz çocugunuz tedavi oluyor zannediyorsunuz seviniyorsunuz
ama bunu fırsat bilenler çocugunuz yoksunluk krizine girdiginde,onlar devreye girip el altından çocugunuza tekrar uyuşturucu veriyorlar.
bu yüzden tedavi süreci kadar tedavi oldugu yerde çok önemli.Keşke elimizde olsa bütün çocukları koruya bilsek
ama malesef çocuklarımız cocuklugunu yaşayamadıkları gibi birde böyle kötü arkadaş kurbanı, yada bir merak üzerine başlıyorlar ve geri dönüşü olmuyor..

Alkolik Baba Ve Ailesine Yaşatıkları

Alkol olan evde kesinlikle şiddet vardır.Alkol alan insanların bilinci yerinde olmaz gerek sözlü, gerek fiziksel şiddetlere aile bireyleri magruz kalırlar.
Şimdi Sizlere bir arkadaşımın yasadıgı olaydan bahsedicem kendisi alkolik bir babanın kızı.ALKOL ile ilk hafızama kazınan olay
Bir gece ben ve diger 4 kardeşim uyuyorduk bu arada ben en küçükleri ve yaşım 6
babam bizim hepimizi topladı ve üst üste koydu annem büyük ablam abim ve ben diger abim ile ablamı, içkili kafa ile almayı düşünemedi sanırım.
Köyde yaşıyorduk o zamanlar hepimizi salonun ortasına üst üste koydu elinde de av tüfegi ile sizi öldürcem. Leş yiyicier bıktım sizden diye bagırıyordu. Annem ise
zavvalı kadın öyle yalvarıyordu ki yapma diye ben ise ne oldugunu anlamadım.ama bizi vurcak diye aglıyordum.Ama annemin,ablamın ve abimin aglamaları beni daha çok korkutmuştu.
Diger abim ve ablam sesimize uyanmış iki sokak ötede oturan teyzeme gitmiş. Abim korkudankonuşamıyormuş.
Tek diye bildigi babam babam diyormuş teyzem ve eniştem gelip silahı elinden almasaydı, o adam bizim hepimizi o gece öldürecekti.

Neden bilmem ama hep perşembe günün akşamı içki içer eve gelirdi. Annem ise o biraz geç kaldımı, hemen bizi doyurur babanız gelmeden çabuk yemek yiyin derdi.
ve geldiginde ise ilk önce yatar biraz uyur daha sonra kalkıp annemi döver, hepimizi bahçeye çıkartır.
Keyfi geldiginde bizleri kapıyı açar.Bizler 5.ci sınıfı bitirince abimler mobilyaya çalışmaya bizlerde kır işine çalışmaya giderdik.
Çalıştıgımızı kuruşu kuruşuna aldıgı yetmezmiş gibi birde alkol alır bizleri döverdi. Babam olacak adamı 6 yaşından beri sevmedim,sevemedim.
Anneme gelirsek oda kocasına kızıp bizi döverdi. Sürekli bize hakaret eder, bizden nefret ettigini söylerdi.
Anlamıyorum kendin çekiyorsun böyle birini şiddet görüyorsun ve bunuda seninle birlikte çocuklarına yaşatıyorsun.
Her şeyi geçtimde ben annemin bize birkere sarıldıgını iyiki varsınız dedigini duymadım. Sanırım o ölene kadarda bu kelimeyi ondan duymicam.
Siz siz olun özellikle bir anne iseniz şartlar ne olursa olsun çocuklarınıza onları sevdiginizi söyleyin.

Sizlerinde görmüş oldugunuz gibi bu alkol,kumar ,uyuşurucu ve bu gibi maddeleri kullanan insanların ailelerine yazık oluyor.
Siz siz olun mutlu bir hayat yaşamak ve yaşatmak istiyoranız kötü alışkanlıklardan ve kötü alışkanlıkları olan insanlardan kendinizi ve sevdiklerinizi uzak tutmaya çalışın..

MUTLU BİR HAYAT YAŞAMANIZ VE YAŞATMANIZ DİLEGİ İLE… SEVGİLERLE…

kumar_alkol_uyusturucu