Bizim Sahibimiz Kim

Bizim Sahibimiz Kim

Bizim Sahibimiz Kim? Bu soruyu hep sorarız kendimize değil mi? Cevabı hep muammadır. Biri çıkar sahibimiz Allah (C.C) der, Amenna. Ona asla şüphe yok. Yönetim ve idare açısından bakarsak bizi sahiplenen bir takım devlet ve millet kadroları ve yöneticiler vardır.

Bunlar bizi yönetmeye aday insanlardır ki, aslında amaç bu olmamalı. Mevzunun başında aile gelir. Aileden başlar o iş. Ve ilerledikçe de ilerler.

Zamanla memuriyet, kamu sektörü ve özel sektör alanlarında ilerleme sağlandıkça hep bir üst kademinin yönetiminde hissederiz kendimizi.

Tek başımıza kararlar alabilecek durumumuz asla olmaz. Hep birileri bizi yönetmeye kalkar. Tabii ki bu arada isyan eden bireyler, asileşen kişiler ve başkaldıran insanları da görürüz.

Bunlar sadece toplumun ufak tefek kalıplaşmış ve zayıf-cılız sesleridir. Sesleri çıktığında başları ezilir yada sesleri kısılır. İşte bu alemde yani yaşadığımız dünya üzerindeki toplumlarda demokrasi hakim olduğunda hiç bir sorun yaşanmaz. Tek sıkıntı da yönetimsel hatalar ve kanunların bağlayıcılığıdır.

sahibimiz

Hataya açık toplumlar daima geriler ve 3. dünya ülkesi değimiz ülkeler sınıfına girer. Bu da gerilemeyi ve cehaleti doğurur ki, sanayi toplumu olamamış ülkelerde sürekli bir geri kalmışlık olayı hüküm sürer.

Bu da o toplumun belli bir zaman sonra yıkılmasıyla son bulur. Bu zaten doğal ve olması muhtemel bir sonuçtur. Yadsınamaz bir sonuç asla değildir.

 

bizim, sahibimiz kim

Bizim Sahibimiz Kim

İşte o yönetimsel manada elini taşın koyan insanların çıkar ilişkileri de, bazı toplumları geriye götürmeye ve geri kalmışlığın sebebi olmasına en büyük açıklamadır. İnsani olmayan saçma sapan fikirler ve demokratik olmayan, yani antidemokratik yöneticilerin tutunduğu tavırlar ve şahsi kinleri ile bezediği demokrasi havalarından dolayı da bir toplum can çekişmeye başlar.

Bu noktadan sonra yapılacak tek şey de, modernizasyon sağlamak ve bizim sahibimiz kim sorusuna cevap aramak olmalıdır. Sahiplenmek o kadar da sorumsuz bir iş değildir elbette.

Tam olarak kendini halkın refahına adayan liderlerdir, gerçek sahipler..

Biz de o sahipleri arayan gözlere umut aşılamayı özler hale gelmişiz zaten. Derin ufuklarda aranan, o demokrasi hayranı yiğit insanlar tarafından yönetileceğimiz gün gelinceye kadar, esen kalın. Saygıyla kalın…

Yazan : SubaT

25.11.2018

 


Yazar: aLone

Görüntüleme: 397 defa

Kategori: Genel, Haberler, Hayata Dair, Magazin

Yayınlanma Tarihi: 25 Kasım 2018

4 Yorumlar
SubaT

Www.Sohbetinadi.NeT SİZLERLE...


aLone

Emeğine sağlık abi, çok farklı bir konu olmuş. Ben önce Allah (C.C) sonrada Aile diyorum bu duruma. İnsanın sahip olduğu şeylerden biriside ailedir, aile çok değerli önemlidir. Bu yüzden benim açımdan Sahibim ailem diyebilirim. İdarecilik yöneticilik bakımından ise seçtiğimiz yöneticiler olabilir..


BaHaR

Sahibimiz önce tabiki bizi yoktan var eden Yaratıcı mız.Allah(CC) sonrasında sahibimiz kendimiz diye düşünüyorum. İnsan tek başına hem sahiptir hem sahiplenen. Emeğine sağlık SubaT.


SiYaHiNCi

Önce Allah sonra ailemiz elbet ama.Kendini halkın refahina adayan lider sifatini bir tek Mustafa Kemal Atatürk e yakıştırıyorum.Bizleri en çok üzen de böyle bir insanın yerinin dolmayacagidir. Ve bir daha böyle bir insan taniyamayacagimizdir.Ruhu şad olsun .Emegine yüreğine sağlık


Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50