İki Anne Bir Bebek

İki Anne Bir Bebek

Anne olmak güzel ve zordur

Bir anne düşünün Hamile olduğunu öğrenen ve hayatında aldığı en güzel haberlerden biridir bebek sahibi olduğunu öğrenmek.
Ve yine aynı anne bebeğinin hem beden hem de zihinsel engelli çocuğun olacağını öğreniyor. Hayatının en acı haberini alıyor ve dünyası bir anda kararıyor.
Doktoru bir seçim yapması gerektiğini söylüyor. Ya hayatı boyunca engelli bir bebeğin sorumluluğunu ustleneceksin yada canından bile daha değerli olan bebeğinden vaz geçeceksin.
Bu nekadar zor bir karar degilmi bebeğinin hayatı senin vereceğin karara bağlı ve bunu ailenin diğer üyelerine en yakın arkadaşlarına anlatıyorsun ve kafan daha çok karışıyor.
Kimisi sana bu bebeği aldirmanin en doğru bir karar olduğunu hayatının sonuna kadar böyle bir bebege bakmanın nekadar zor olduğunu ve ileride zaten tekrar anne olacağını canından kanından olan evladından vazgecmeni söylüyor.
Diğer bir kesim de sana işte bu canı Allah verdi her şerde bir hayır olduğunu bu cana kıyma diye anlatıyor.
Doğru olan da budur aslında Allah’ın verdiği canı Allah alır bir günlük hamileliği sonlandırmak yani kürtaj olmak ile doğmuş bir bebegi öldürmek arasında hiçbir fark yoktur.
Neyse bir yandanda hastane hastane gezmektesin acaba bir umut doktor yanildimi ama her gittigin doktor aynı şeyleri söylüyor.
Sonunda bu bebeği dünyaya getirmeye karar veriyorsun. Ama eski heyecan yoktur icinde. Hep bir üzüntü bir kaygı vardir.
Beklenen gün gelir ve bebeğinizi kucağınıza alırsınız.Ve sinaviniz baslamistir. Hastanelere daha çok gitmeler gece uykusunu terk etmeler diğer annelere bakarak işiniz daha zordur.
Bebeğiniz büyüdükçe toplum içine rahatça çıkamayacak ve malesef birçok anne böyle özel çocukları olanlar çocuklarını toplumdan uzak tutmaya çalışırlar.
Belki kendince haklı sebepleri vardır bebeğiniz büyüdükçe sizde yaslaniyorsunuz. Başka çocuklarınız olsada onlarında yuvaları olacak ve siz engelli çocuğunuzla başbaşa kalacaksiniz.
Bu sefer cocugunuzdan önce ölme korkusu ve cocugunuza kimsenin bakmayacagini düşünmeye baslayacaksiniz belkide yanlış karar verdiginizi bu bebeği hiç dogurmamaniz gerektiğini bile dusuneceksiniz.
Bence siz özel çocuklara sahip olan anneler ve o özel bebeklere gerçekten iyi bakan anneler asıl cennet sizin gibi annelerin ayaklarının altında.
sizler belki bu dünyada zorluk çektiniz ama ahirette bunun mükâfat ini alacaksiniz
Geçelim diğer annemize Hamile oldunuzu öğreniyorsunuz ve bebeğiniz gayet sağlıklı bunu diğer sevdiklerinizle paylasiyorsunuz.
Ve herkez sizi tebrik ediyor.sayili günler geçsin biran önce bebeğinizi kucağınıza almak için sabırsızlanan anne ve baba var.
Bebek alışverişi büyük bir keyifle geçiyor. Ve beklenen o güzel an geliyor sağlıklı bebeğiniz oluyor.
Dunyaniz güzelleşiyor bebeğin cinsiyetine göre bebek büyüdükçe kıyafet alışverişi doğum günleri her gittiniz ortama bebeğinizi daha bir özenle hazirliyorsunuz degilmi
herkez sizin bebeğinize baksın imrensin çünkü bebeğinizle gurur duyuyorsunuz.Ve zaman geçtikçe okullar,sınavlar lise üniversite derken çocuğunuz iş hayatına atılıyor
sıra murvedini görmeye geldi evlendirdiniz torunlariniz oldu ve siz yaslandiniz. Korkuyorsunuz ölmekten değil ama çocuğunuzun sizden önce ölmesinden ve bu acıya dayanamayacak olmanızdan evlat nekadar tatlı degilmi
Diğer kadında anneydi ve oda korkuyordu ölümden iki ayrı anne ve iki ayrı hayat degilmi birisi korkuyor kendisi ölürse bebeğine kim bakacak
çünkü biliyor kendisi gibi kimse bakamaz Ve bu annede korkuyor çocuğu ölürse kendisi bu acıya dayanamaz
çünkü evlat bu başka bir şeye benzemez ne anneye ne babaya nede kocaya Size iki annenin penceresinden hayatı anlattım iki anne ve bir bebek
Sevgilerle.

anne olmak 2

annelik


Yazar: aLone

Görüntüleme: 483 defa

Kategori: Hayata Dair

Yayınlanma Tarihi: 23 Aralık 2017

1 Yorumlar
aLone

Harika bir konu oldukcada faydalı oldugunu düşünüyorum. muhteşem bir şekilde işlemişsin bu konuyu. faydalı makalelerinin devamını bekliyorum Manolya.


Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50