KADIN

Kadınlar Kadınlarımız Analarımız

Kadın kadınlarımız analarımız;Kimi zaman güldü mutlu oldu ama en çok da ağladı kadın, aşık oldu tutuldu sevdi terk edildi üzüldü kadın, sokağa atıldı tekmelendi çaresiz kaldı kadın, hırpalandı kesildi bıçaklandı yakıldı yataklara düştü yeniden ayağa kalktı kadın, en son olmadı vuruldu yere düştü sonun da öldü hayata gözlerini yumdu kadın….

Son yıllar da artan kadına şiddet olayları eminim ki hepimizi derinden yaralamakta ve her geçen günde artmaya devam etmektedir.
Sanırım bunun sebebi cezaların yetersiz kalması ve toplumumuz da kadına verilen değerin az görülmesidir.Oysa ki kadının şöyle bir düşünürsek hayatımız da ne de güzel bir yere sahip olması gerekmektedir.
Erkek egemen toplumumuz da tüm fedakarlıklar vefalar hep ondan sorulur yemeyip içmeyen, giymeyip giydiren deyimi ondan beklenir her daim.
Hiç bir zaman sorulmaz içinde neler biriktirdiği ne fırtınalar koptuğu.Adı üstün de kadın ya hani çekecektir, dayağını yiyip bir köşede sessizce oturacaktır.Ayrılmak isteyip çektiği çileye son vermek istese ayrılamaz
biz de boşanma olmaz ”bu kapıdan gelinliğinle çıktın kefeninle dönersin” derler kapatırlar konuyu yada çocuklarını bırak öyle gel derler.
Hangi ana bırakabilir evlatlarını böyle bir şart hangi vicdansızlıkla söylenir bir anaya.Kulakları sağır olmaz mı sokaklar da hayvanlar bile yavruları için mücadele verirken bir anneden bunu yapması nasıl beklenilebilir.
Artık sığınacak bir limanı da kalmamıştır.İşte Kadın Sığınma Evleri ve Mor Çatı gibi kuruluşlar aile içi şiddeti yaşayan kadınlara psikolojik ve
hukuksal, aynı zaman da barınma imkanlarıyla her zaman kadınlarımızın yanında olmuştur.

Boşanmak ister eşi de bunu kabul ederse.Bir de toplum baskısı var tabi artık ismi değişecek kadının dul olacak.
Çevre ne dicek kim ona iş vermek isteyecek farz edelim girdi dul ya hani hangi gözle bakacaklar ne kadar tutunabilecek bu iş yerinde namusuyla.
Boşanır artık ayakları üstün de kendi duracak çocukları için elinden gelenin en mükemmelini yapmak zorunda bırakılacaktır.
Tek başına okutacak, giydirecek gezdirecek en önemlisi tek başına doyuracaktır.Güçtür kadın bu yüzden de her zorluğa göğüs gerecek ne kadar zor olsa da ayağa kalkacaktır.
İşini de bulur çocuklarının hem anası hem babası da olur elbet.Bitmez tükenmez daha sayamadığım nice nice Acıların hepsini gördü yaşadı çocuklarının yaşamaması adına daha ne sıkıntılı günler çekip üstesinden gelecektir kadın.

Kadın gülemez, okuyamaz, çalışamaz, tek başına gezemez.Arkadaşlarıyla toplanıp bir yere eğlenmeye gidemez.Yok öyle bir dünya her şeyin en güzelini de yapar yaparız elbet.Yeter ki bu zihniyeti atın kör beyinlerinizden.
Hani çiçekti kadın, kim söylemişti bu sözü ”cennet anaların ayakları altındaydı” ana kadın değil miydi. Neden bu bitmek bilmez zulümler o zaman.
Özgür bırakın kadınları rahat nefes alsınlar, kahkahaları gökyüzüne ulaşsın kim bilir daha ne mutluluklar katacaklar hayata gülüşleriyle.

Şık olacak kadın giyinişiyle asil duracak, gelişi, gülüşü, bakışı, duruşu, hatta gidişiyle bile şık olacak…
Yeter ki sizler bir izin verin.

kadınlar