Sohbet Nedir – Nasıl Sohbet Edilir

Sohbet Nedir – Nasıl Sohbet Edilir

Sohbet nedir?

Bugün Sizlere Sohbet nedir? Nasıl sohbet edilir? Nerelerde sohbet edilir? Sohbet siteleri, sohbet odaları, mobil sohbet, sohbet sunucuları hakkında bilgi aktarmaya çalışacağım. Sohbet nedir? Nasıl sohbet edilmesi gerekir? Nerelerde nasıl sohbet edilir gibi başlıklar altında bu konulardan bahsedeceğiz. Sohbetin adı anlamı? Sohbetin tarihçesi gibi konuları detaylı şekilde anlatmaya çalışacağım. Söyleşi anlamındaki Arapçadan dilimize geçmiş olan sohbet kelimesi, iki anlam içerir:

  1. Arkadaşlık, yârenlik;
  2. Konuşma, görüşme, birlikte oturup söyleşme.

Makalelerin bir konuşma havası içinde daha senli benli olarak yazılan tarzına Söyleşi (Sohbet) denir. Gazete ve dergi yazılarındandır. Bu tür yazılarda, samimiyet esastır. Yazar, düşüncelerini muhakkak kabul ettirmek için okuyucularını zorlamaz. O, daha çok kendi kişisel düşüncelerini ileri sürer. Söyleşilerde, küçük fıkralar ve anılar da malzeme olarak kullanılır. Senli, benli, bizli, kelimelerin daha samimi bir havada yakınlık göstererek yapılan söyleşiye Sohbet denir. Arkadaşım, kardeşim, dostum, abim gibi sıfatlarla desteklenip karşılıklı saygı sevgi çerçevesi içerisinde yapılan söyleşi tarzına sohbet denir.
Sohbet insanların bir birine genel güncel konulardan bahsetmesi, karşılıklı söz haklarının bulunup cevapladığı, kişinin söylediği sözlere karşılık, kendisinin de sözler sarf etmesine elbette Sohbet denir. Sohbet sadece genel güncel konuların işlendiği karşılıklı söz hakkının olduğu en az iki kişinin bir birine sarf ettiği kelime dizilimidir. Tabii ki bu kadarla sınırlı değildir. Sohbet hayatın içinden, dünyadan, yaşanılan bir anı, geçmiş zamanda yaşanılmış bir olaydan, ileride gelecek zamanda yaşanılmak istenilen bir olaydan, insanın umut ettiği bir durumdan, bahsetmesi karşılıklı söyleşi yapmasıdır. Sohbet için başlıca bir konu olmasına gerek yoktur, her şey adına sohbet olanağı bulunabilir. İnsanların bir birine merhaba nasılsın demesi bile bir sohbet etmektir. Kısacası sohbet kişilerin karşılıklı bir biriyle konuşması ya da yazışması, bir birilerine sarf ettikleri sözlere karşılıklı cevap vermeleridir. Sohbet elbette ki sadece uzun cümlelerin karşılıklı söylenmesi değildir. İki kişinin bir birine merhaba demesi de bir sohbet anlamına gelir.

sohbet nedir

sohbet nedir

Nasıl Sohbet Edilir

Nasıl sohbet edilir; Sohbet bizce kişilerin bir birine saygı sevgi duyarak, belirli bir üslupla, saygı sevgi çerçevesinde, karşısındakini üzmeden incitmeden, rencide etmeden yapılmalıdır. Sohbet ettiğiniz kişinin sözlerini dikkate alarak, önemseyerek, saygı duyarak ve de bu durumu yani sohbet ettiğiniz kişiye sözlerini dikkate aldığınızı önemsediğiniz göstermeniz gerekmektedir. Tartışmakta bir sohbettir. Elbette tartışırken bile insanların bir birine karsı oldukça duyarlı ve anlayışlı olması çok önemlidir. Hepinizin bildiği gibi, anlamadan dinlemeden sözleri önemsemeden karşılık verilirse, bu sohbet ya da tartışmadan çıkacaktır. Sohbet karşılıklı anlayışın hoş görünün olduğu, anlayışlı bir söyleşi şeklinde olmalıdır. Küfür argo hakaret içeren sohbet, aslında bir sohbet değil kavgadır. Selam merhaba arkadaşım, Nasılsın? Sözcüklerine karşılık selam arkadaşım, iyiyim teşekkür ederim. Sen nasılsın? Gibi sağlam seviyeli bir başlangıçla başlamak her zaman iyidir. Sohbet ettiğiniz kişinin nasıl olduğunu sormak, nelerle uğraştığını sormak, ilgilenmek onunla yaptığınız sohbetten keyif aldığınızı, mutlu olduğunuzu hissettirmeniz oldukça önemlidir. Sohbet arkadaşları, sohbet esnasında gerçekten sağlam bir sohbet varsa ortada oldukça eğlenceli ve mutlu olurlar. Bu mutlulukta sohbet esnasında sohbete dâhil olmayan, kişilere bile yansıyacaktır. Sohbet esnasında seçtiğiniz kelimeler, kurmuş olduğunuz cümleler oldukça önemlidir. Seviyeli Sohbet olacak şekilde uzayıp gitmesine sebepler, elbette ki sizin cümleleriniz olacaktır. Kısa gelişi güzel seçilmiş sözler, çok fazla inandırıcı ve samimi gelmediği için, sohbet istenilen seviyeye ulaşmayacaktır. Kısa kalacak ve sohbet adına bir şey olmayacaktır. O halde ne yapmamız lazım? Tabii ki sohbet ederken eğlenceli canlı olmalıyız. Neşeli olmalıyız. Bu neşeli halimizi de seçtiğimiz kelime ve cümlelerle belirlemeliyiz.
Sohbet arkadaşınıza saygı duymak göstermek, samimi davranmak önemlidir. Seviyeli ve kaliteli cümlelerle samimi yaklaşmak önemlidir. Arkadaşınızın halini keyfini sormak, önemsediğinizi göstermek, sohbetin ana kuralıdır. Saygı sevgi çerçevesinde, anlayışlı, önemser olmak sohbetin temel kuralıdır. Bizlerde sohbet sırasında, seviyeli bir üslupla karsımızdakini önemseyerek, bunu da göstererek sohbet etmeliyiz. Bu sekelde yapılan sohbetler uzun süreli olacaktır. Sohbetinizi samimiyetinizi seven kişiler, elbette tekrar ve daha uzun süreli, sizlerle sohbet etmek isteyecektir Siz sohbetinizi ne kadar güncel, anlayışlı samimi, hisli ve duygusal tutarsanız, bu sohbette o kadar önemli ve kalıcı olacaktır. Günümüzde sohbetin anlamını farklı yorumlayan ve anlayanlar elbette ki vardır. Nasıl sohbet edileceğine dair farklı düşüncelerde olacaktır. Bizler nasıl sohbet edilmesi gerektiğini, bu şekilde anlayıp, bu şekilde yorumladık. Nasıl sohbet edilir bilgi sahibi olduk.

nasıl sohbet edilir

nasıl sohbet edilir

Nerelerde sohbet edilir

Sohbet aslında belirli yerlerde edilir gibi bir durum söz konusu değildir. İki insanın yan yana gelip, karşılıklı sözlerin söylenmesi sadece bulunduğu yere göre değişecektir Yani her yerde sohbet edilir. Her an sohbet edilir. Sadece yer mekân ve çevre Sartlarına göre sohbetin tarzı değişir. Bu nasıl mı oluyor? Bu konuyu da şöyle açıklayayım. Örnek bir düğün salonunda ne konuşulur? İyi şeylerden olumlu pozitif şeylerden bahsedilir yani iyi güzel şeylerin sohbeti yapılır Olumlu güzel bir ortamda y ada mekânda, olumsuz ve anlamsız sohbet elbette ki olmamalıdır. Bu sebeple yer ve mekâna etrafa duruma uygun sohbet edilmelidir. Bir hasta ziyaretinde, ya da bir cenazede, kalkıp ta kahkaha atılmaz, gülünmez, o ana uygun o duruma uygun cümlelerle sohbet edilir. Kısacası her yerde sohbet edilir sadece sohbetin tarzı değişir. Duruma ve yere göre uygun sohbet cümleleri kullanılır. Nerelerde sohbet edilir bu şekilde öğrenmiş olduk.

nerelerde sohbet edilir

nerelerde sohbet edilir

 


Yazar: aLone

Görüntüleme: 622 defa

Kategori: Genel, Sohbet Chat

Yayınlanma Tarihi: 16 Kasım 2017

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50